Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

WARTOŚCI - cykl edukacyjny

WARTOŚCI - cykl edukacyjny

W naszym przedszkolu realizujemy cykl WARTOŚCI, który wspiera kształtowanie i rozwijanie właściwych wzorców postępowania. Wartości w życiu każdego człowieka to drogowskazy wskazujące mu kierunek, w którym powinien podążać, i ułatwiające podejmowanie decyzji. Poprzez dokonywanie wyborów określonych wartości i postępowanie w zgodzie z nimi człowiek integruje się ze społecznością, w której funkcjonuje i dla której przyjęte przez niego wartości są charakterystyczne. Wartości chronią przed podejmowaniem błędnych decyzji, krzywdzących innych i destrukcyjnych dla danej osoby.

Trudno wyobrazić sobie wychowanie bez nauczania i przekazywania wartości, które budują charakter dziecka. Ważnym etapem w wychowaniu jest akceptacja przez dziecko określonej wartości. Dzieje się to wtedy, gdy przyjmuje ono daną wartość jako swoją. Akceptacja wartości daje dziecku poczucie przynależności do grupy osób, które wyznają podobne zasady, a więc np. grupy przedszkolnej. Efektem końcowym wychowania do wartości jest przestrzeganie ich przez dziecko w codziennym życiu, postępowanie zgodnie ze swoimi wartościami. Czasy, w których żyjemy, wymagają wychowania do wartości, ponieważ w społeczeństwie coraz rzadziej są one przestrzegane, tracą na znaczeniu. Dlatego niezwykle ważna rola edukacji polega na uczeniu dzieci wartości, postępowania zgodnie z nimi już w przedszkolu, dzięki czemu zapewni się naszemu społeczeństwu zmianę na lepsze w jego funkcjonowaniu. Zachęcamy rodziców do współpracy, zaangażowania się we wspracie dzieci w rozumieniu poszczególnych wartości, czytanie dzieciom odpowiedniej literatury tematycznej oraz codzienną naukę i konsekwencję w przestrzeganiu wprowadzanych zasad. 

Realizowany cykl wprowadza 20 wartości, których znaczenie oraz sposoby wdrażania w życiu codziennym omawiane są w rozmowach kierowanych, na postawie bajek i opowiadań czytanych zgodnie z programem "Czytające Przedszkola" w ramach ogólnopolskiej kampanii "Cała Polska czyta dzieciom", z wykorzystaniem zabaw grupowych. Działania te wspierają wprowadzone kodeksy przedszkolaka. W zakładce: Rodzic - Materiały dla Rodziców zamieszczane będą cyklicznie artykuły związane z tematem. Zapraszamy do zapoznania z częścią 1 : empatia, zdrowie, odpowiedzialność. 

Data dodania: 2021-10-18 10:21:27
Data edycji: 2021-10-18 10:52:36
Ilość wyświetleń: 166

“Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować, nauczyłem się w przedszkolu”

Robert Fulghum

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej