Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

WARTOŚCI: miłość do ojczyzny, kreatywność, dobroczynność,

MIŁOŚĆ DO OJCZYZNY

Termin miłość do ojczyzny jest zwykle używany zamiennie z pojęciem patriotyzm. Choć miłość może być rozumiana jako uczucie przywiązania, jest to postawa, która objawia się poprzez czyny. Zawiera w sobie:

– lojalność wobec kraju,

– znajomość symboli narodowych i okazywanie im szacunku,

– znajomość tradycji, historii, zabytków i miejsc charakterystycznych,

– dumę z osiągnięć Polaków i z doceniania Polski na arenie międzynarodowej.

Rozwijaniu postawy patriotyzmu sprzyjają takie aktywności jak:

– poznawanie Polski: mapy, historii, znanych postaci, legend, tradycyjnych piosenek, polskiej muzyki, symboli narodowych i ich znaczeni;

– spacery  po najbliższej okolicy, poznawanie lokalnych zabytków i historii Małej Ojczyzny;

– kultywowanie polskich tradycji i zwyczajów – obchodzenie Święta Niepodległości, Bożego Narodzenia, Wielkanocy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Święta Konstytucji 3 maja, a także Dnia Babci, Dnia Dziadka, Dnia Matki czy Dnia Ojca;

– poznawanie ważnych instytucji i orientacji w funkcjach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka;

– przejawianie postawy obywatelskiej – np. proekologicznej.

KREATYWNOŚĆ

Pomysłowość jest zdolnością do tworzenia nowych koncepcji i wielu, często niekonwencjonalnych, rozwiązań. Jest związana ze zdolnością do niestereotypowego myślenia i działania oraz z otwartością na to, co nowe i nieznane. W obecnych czasach dzieci mają bardzo dużo zabawek, dzięki którym wiele się uczą. Często jednak brak im przestrzeni na to, by się trochę ponudzić, dzięki czemu mogłyby rozwijać swoją kreatywność i tworzyć coś samodzielnie.

Jak rozwijać pomysłowość?

– Ważne jest, aby z jednej strony chwalić, kiedy dzieci spontanicznie wykazują się inwencją twórczą, a z drugiej – pobudzać je do tego.

– Warto podkreślać, że ważne są nie tylko interesujące pomysły danej osoby, ale także to, co wymyślili inni. Nawet jeśli nie wszystko jest równie atrakcyjne, przedszkolaki powinny nauczyć się szanować i doceniać pracę innych.

– Zachęcanie dzieci do tworzenia dowolnych prac plastycznych i tworzenia własnoręcznych zabawek z wykorzystaniem różnorodnych materiałów np.: butelek po wodzie mineralnej, nakrętek, rolek po papierze toaletowym, szarego papieru, guzików, tkanin, pudełek tekturowych, itp.

Rozwijanie kreatywności | WP parenting

DOBROCZYNNOŚĆ

Dobroczynność, inaczej filantropia, to czynienie dobra, bycie uczynnym i bezinteresowne niesienie pomocy innym ludziom. Może się wiązać z udziałem w akcjach charytatywnych i pomaganiem osobom potrzebującym, niekoniecznie osobiście znanym.

Kształtując w dzieciach dobroczynność warto zwrócić uwagę na to, że:

– Dobroczynność to nie tylko robienie dobrych rzeczy dla koleżanek i kolegów czy po prostu bycie miłym – osoba dobroczynna daje coś innym, nie oczekując niczego w zamian. Dlatego czasem robi to anonimowo, w taki sposób, by nikt się nie domyślił, że to ona.

– Pomaganie potrzebującym często wiąże się z udziałem w akcjach charytatywnych. Można  porozmawiać z dzieckiem o tym, w jaki sposób wspierać potrzebujących, i zaproponować mu udział w takim przedsięwzięciu, na przykład włączając się w zbiórkę karmy i koców dla bezdomnych zwierząt czy przygotowując świąteczne kartki dla osób samotnych.

- Mimo że dobroczynność jest szerokim pojęciem, aby kształtować taką postawę u dzieci, dobrze jest zacząć w najbliższym otoczeniu. Dzieci mogą uczyć się dobroczynności, pomagając np. rodzeństwu w tym, z czym sobie nie radzi, a także dzieląc się tym, co mają (choćby pożyczając zabawki).

Prezenty dobroczynne pozwalają dać komuś szczęście! - Jesteś Mamą

                                                               

                                                                                                      Opracowanie: Dominika Ledworuch

Data dodania: 2021-11-22 10:10:13
Data edycji: 2021-11-22 10:39:19
Ilość wyświetleń: 168

“Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować, nauczyłem się w przedszkolu”

Robert Fulghum

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej