Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Dzień Bezpiecznego Komputera

Dzień Bezpiecznego Komputera
W dniu dzisiejszym obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Bezpiecznego Komputera. Przedszkolaki poznały zasady odpowiedniego korzystania z mediów. Dowiedziały się, że współczesna technologia jest bardzo przydatna, ale może być też niebezpieczna, zwłaszcza w przypadku dzieci. Poprzez wspólne zajęcia rozwijana była wśród przedszkolaków świadomość zagrożeń, jakie może nieść ze sobą nadmierne, pozbawione rodzicielskiej kontroli korzystanie z telefonów, tabletów i komputerów.
 
Zachęcamy Rodziców do zapoznania się z poniższymi informacjami i wskazówkami dotyczącymi korzystania przez najmłodsze dzieci z mediów. 
 
Kiedy i jak?
Dzieciom do drugiego roku życia nie zaleca się kontaktu z urządzeniami ekranowymi, w tym tabletami i smartfonami.
Udostępnianie urządzeń dotykowych dzieciom w wieku od 3 do 6 lat powinno być decyzją przemyślaną i obwarowaną szeregiem zasad.
 
Najważniejsze z nich to:
  • Należy zapewnić dzieciom dostęp jedynie do bezpiecznych i pożytecznych treści, dostosowanych do ich wieku.
  • Dzieci nie powinny korzystać z urządzeń mobilnych codziennie. Dobrym pomysłem jest ustalenie dnia lub dni, np. weekendu, bez urządzeń ekranowych.
  • Warto, żeby jednorazowo dzieci nie korzystały z urządzeń mobilnych dłużej niż 15-20 minut.
  • Dzienny kontakt dzieci z wszelkimi urządzeniami ekranowymi nie powinien przekraczać od 30 min do 2 godzin (w zależności od wieku dziecka).
  • Rodzice powinni towarzyszyć dzieciom w korzystaniu z urządzeń mobilnych, tłumaczyć im to, co widzą na ekranie, wykorzystywać wspólny czas do interakcji.
  • Nie należy udostępniać urządzeń mobilnych dzieciom  przed snem. Promieniowanie emitowane przez  monitory tabletów i smartfonów źle wpływa na zasypianie i jakość snu.
  • Nie należy traktować korzystania z urządzeń  mobilnych jako nagrody, a zakazu ich używania  jako kary. Podnosi to w oczach dzieci atrakcyjność tych urządzeń i wzmacnia przywiązanie do nich.
  • Nie wolno pozwalać na korzystanie z urządzeń mobilnych, aby  zmotywować dzieci do jedzenia, treningu czystości itp.
(źródło: http://mamatatatablet.pl/)
 
Zachęcamy także do poszukiwania różnych alternatyw do spędzania wolnego czasu. Jedną z nich może być wspólne czytanie bajek. A wspomagają nas w tym Panie z Gminnej Biblioteki Publicznej, które odwiedzają nas co tydzień w czwartki w godzinach 12.30-13.30 z zestawem książek, które dzieci wspólnie z rodzicami mogą wypożyczyć do domu. 
 
Zapamiętajmy!
Świat realny jest genialny! :)
 
Data dodania: 2023-10-12 12:18:04
Data edycji: 2023-10-12 13:11:15
Ilość wyświetleń: 106

“Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować, nauczyłem się w przedszkolu”

Robert Fulghum

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej