Dlaczego moje dziecko nie je? Czym jest to spowodowane i jak można temu zaradzić?
Przyczyny zaburzeń procesów związanych z karmieniem i jedzeniem mogą być różne: organiczne, motoryczne, behawioralne, sensoryczne oraz środowiskowe. Niekiedy są one spowodowane błędami w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych lub negatywnymi doświadczeniami (o charakterze traumatycznym). Możemy wyróżnić m.in. wybiórczość żywieniową, neofobię żywieniową czy problem z integracją sensoryczną.
Niechęć dziecka do jedzenia powinna wzbudzić niepokój m.in. jeśli zauważymy, że: – dziecko zazwyczaj akceptuje zdecydowanie mniej około 20 produktów; – jedzenie wywołuje u dziecka stres i panikę. Już samo przygotowywanie jedzenia lub zbliżanie się pory posiłku może powodować lęk, strach a nawet złość i agresję; – problemy nie mijają wraz z wiekiem; – dziecko odmawia pokarmu pomimo, że jest głodne.
Zachęcamy do obejrzenia nagrania o powyższej temtyce. Jest to wykład online, który obejmuje następujące zagadnienia: ✳️ Trudności w jedzeniu o podłożu sensorycznym. ✳️ Co decyduje o tym, czy dziecko zje w przedszkolu? ✳️ Etapy w rozwoju preferencji żywieniowych. ✳️ Rodzaje trudności w jedzeniu i ich przyczyny. ✳️ Psychologiczne aspekty jedzenia. ✳️ Zabawy i ćwiczenia oswajające z jedzeniem.