Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

Bezpieczeństwo w sieci - informacje

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Obchody tego dnia mają na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

 

BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

Na przestrzeni ostatnich lat obserwujemy ogromny rozwój w dziedzinie technologii. Coraz młodsze dzieci zaczynają z nich korzystać. Nikogo nie dziwi już widok 3 czy 4-latków z tabletem, telefonem w ręku. Należy być jednak bardzo ostrożnym, gdyż w sieci istnieje wiele zagrożeń. Głównie dotyczą one starszych dzieci i młodzieży, ale na wiele kwestii należy wyczulać dzieci już od najmłodszych lat, gdyż w tym zakresie ważna jest profilaktyka.

Dzieci od najmłodszych lat uczą się odpowiedniego zachowania przy stole, podczas zabawy, czy przechodzenia przez jezdnię. Należy więc również przekazać im wskazówki jak właściwie korzystać z internetu.  Brak ostrożności w sieci może być dla dzieci niebezpieczny.

 

GŁÓWNE ZAGROŻENIA INTERNETU:

  1. Niechciane i nieodpowiednie treści.

Metodą ograniczenia kontaktu dzieci z nielegalnymi treściami w internecie może być oprogramowanie filtrujące. Warto jednak pamiętać, że filtrowanie tego typu powinno być uruchomione na wszystkich urządzeniach, z których korzysta dziecko, również mobilnych.

  1. Nękanie w internecie tzw. cyberprzemoc.

Cyberprzemoc, czyli agresja elektroniczna to inaczej przemoc z użyciem mediów elektronicznych – przede wszystkim internetu i telefonów komórkowych. Podstawowe formy zjawiska to: przemoc werbalna w sieci, rejestrowanie filmów i zdjęć wbrew woli danej osoby, publikowanie lub rozsyłanie ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów z użyciem sieci, podszywanie się w sieci pod kogoś wbrew jego woli.

  1. Zagrożenia związane ze spotkaniami z osobami poznanymi w sieci.

Kontakty z nieznajomymi mogą być szczególnie groźne, jeżeli prowadzą do spotkania w rzeczywistości. Anonimowość internetu i łatwość tworzenia fałszywych profili w portalach społecznościowych powoduje, że wśród znajomych naszego dziecka, szczególnie tych poznanych w internecie, może znaleźć się osoba o złych intencjach. Warto wpoić dziecku zasadę ograniczonego zaufania w kontaktach zawieranych przez internet.

  1. Łamanie prawa /straty finansowe.
  2. Uzależnienie od internetu.

 

Czy Twoje dziecko jest uzależnione od internetu?

Odpowiedz na pytania:

– Czy czujesz, że Twoje dziecko jest zaabsorbowane internetem (często myśli o poprzednich, bądź następnych pobytach w sieci)?

– Czy czuje potrzebę coraz dłuższego korzystania z internetu?

– Czy pozostaje w sieci dłużej niż pierwotnie planowało?

– Czy wielokrotnie miało nieudane próby kontroli, ograniczenia czasu lub zaprzestania korzystania z internetu?

– Czy dziecko czuje się niespokojne, markotne, zirytowane, przygnębione gdy nie może korzystać z internetu?

– Czy ryzykuje utratę znajomości z przyjaciółmi, zaniedbuje naukę z powodu internetu?

– Czy oszukuje Cię, aby ukryć narastający problem uzależnienia od internetu?

– Czy używa internetu jako sposobu na ucieczkę od problemów lub sposobu na poprawę pogorszonego nastroju (uczucia bezradności, winy, lęku, depresji)?

Jeżeli odpowiedź na co najmniej 5 pytań brzmi „TAK”,

to możemy już mówić o uzależnieniu!

Wydawać by się mogło, że o uzależnieniu można mówić dopiero w starszym wieku, tym czasem może zacząć się ono już we wczesnym dzieciństwie. Zazwyczaj zaczyna się od uzależnienia od gier. Często zapracowani rodzice są wręcz zadowoleni, że dziecko ma jakąś rozrywkę i nie popada w „złe” towarzystwo. Jednak dziecko izoluje się od rówieśników, traci kontakt z rzeczywistością, zmniejsza się jego koncentracja na wykonywanych czynnościach, pojawiają się zaburzenia pamięci.

 

ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU:

  1. Wspólnie z dzieckiem ustal zasady korzystania z urządzeń elektronicznych. Pamiętaj o umiarze! Zadbaj, by dziecko w wieku przedszkolnym  nie korzystało  z  tabletu, czy smartfona codziennie, a jednorazowa sesja korzystania przez nie z aplikacji nie przekraczała 15 minut.
  2. Bądź wyrozumiały dla swojego dziecka. Często zdarza się, że najmłodsi przypadkowo znajdują się na stronach adresowanych do dorosłych. Bywa, że w obawie przed karą boja się do tego przyznać. Ważne jest, żeby dziecko Ci ufało i mówiło o tego typu sytuacjach; by wiedziało, że zawsze, kiedy poczuje się niezręcznie, coś je zawstydzi lub przestraszy, może się do Ciebie zwrócić.
  3. Wprowadź dziecko w świat urządzeń mobilnych. Wykorzystuj dostępne możliwości internetu do dobrych celów.
  4. Naucz dziecko, że należy weryfikować znalezione w internecie treści – nie wszystkie są wiarygodne i prawdziwe.
  5. Nie narażaj dziecka, publikując bezkrytycznie jego zdjęcia w sieci. Naucz dziecko chronić prywatność.
  6. Upewnij się, że Twoje dziecko korzysta z gier adekwatnych do jego wieku.
  7. Pamiętaj, że internet ma też dobre strony.

 

Więcej informacji o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży w internecie:

Opracowanie: Dominika Ledworuch

Data dodania: 2022-02-08 11:38:36
Data edycji: 2022-02-09 07:44:06
Ilość wyświetleń: 239

“Wszystkiego, co naprawdę trzeba wiedzieć o tym, jak żyć, co robić i jak postępować, nauczyłem się w przedszkolu”

Robert Fulghum

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej